SEO NEDİR?

Search Engine Optimization kelimesinin kısaltması olarak web literatürüne yerleşen ve Türkçe tabiriyle arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO özellikle ticari bir işleyişi olan ve gelir elde etmeyi hedefleyen web siteleri için olmazsa olmaz bir çalışmadır. Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında istenilen kelimelerde ön sıralarda çıkmak kapsamlı bir SEO çalışmasının sonucudur.

Arama motorlarının geliştirmiş olduğu bot yazılımlar internet dünyasındaki aktif tüm web sitelerini düzenli olarak taramaktadırlar ve bizlerin amacı SEO çalışması yaptığımız web sitelerini arama motorlarına sevdirerek rakiplerimizin hep bir adım önüne çıkmaktır.

SEO NEDEN GEREKLİDİR?

Gün içinde Google başta olmak üzere arama motorlarını en az bir sefer, genellikle ise defalarca olmak üzere kullanmayan yoktur. İnsanlar aradığı bilgiyi, hizmeti, ürünü ve ya merak ettiği şeyleri arama motorundan yazıp anlık ulaşmak ister. Eğer işletmeniz için bir web siteniz var fakat arama motoru optimizasyonu iyi bir şekilde yapılmamışsa ve aramalarda ziyaretçiler sizi bulamıyorsa belki de dijital dünyadaki varlığınızdan bile haberdar olamayacaklardır.

Web sitesi üzerinden tanıtım yapıyorsanız, ürün ve ya hizmet satışı gerçekleştiriyorsanız hedef kelimelerinizde arama motorlarında ne kadar üst sıralara çıkarsanız sizin için o kadar geri dönüşü olacak ve o kadar fazla kazanç elde edeceksiniz.