Firmanız, kurumsal yapınız ve ya şahsınız için bir web sitesi yaptırmak istiyorsanız aradığınız yerdesiniz. Şimdi web tasarım ile ilgili aklınıza gelebilecek konulara açıklık getirelim.

Web Sitesi Neden Gerekli ?

Günümüzde artık web sitelerinin gerekliliğini ve önemini bilmeyen yoktur. Web sitesi; internet üzerinde aktif olarak yayın yapan ve tüm dünyada erişilebilen, görsel, tasarım ve içerikleriyle ziyaretçilerine bir takım şeyler aktaran, zaman zaman ise ziyaretçilerinden girdi alan ve web sitesi sahibine ulaştıran bir yapı bütünüdür. İnternet kullanımının bu denli yaygınlaşması ve özellikle cep telefonlarının da hayatımızın önemli noktalarından biri olmasıyla beraber bir işletme için web sitesi olmazsa olmaz unsurlardan biri haline geldi. İnsanlar aradığı bilgiye ve araştırmak istediği kuruma ulaşmak için internet sitelerinden faydalanıyor. Bu nedenlerle bir şirketin marka değerini koruması ve arttırması, dijital dünyada varlığını sağlaması için web sitesi oldukça önemli bir husus.

Web Sitesi Kurulması İçin Gerekli Unsurlar Nelerdir?

Web sitesi kurmak için öncelikle bir domain yani Türkçe tabiri ile alan adına ihtiyacınız var. İstediğiniz isimde ve istediğiniz uzantıda bir alan adının boşta olup olmadığı sorgulanıp eğer boşta ise bunun tescil edilmesi gerekiyor. Alan adı tescil edilirken dikkat edilmesi gereken bir çok unsur var. NEO Bilişim olarak bizler bu konuda da gerekli danışmanlığı sizlere sağlamaktayız. Bu unsurlara bir kaç örnek verelim. Tescil edilecek alan adının geçmiş yıllarda kullanılıp kullanılmadığının araştırılması önemli bir husus. Çünkü daha önce kullanılmış alan adlarıyla arama motorlarına negatif etki bırakacak işlemler yapılmış olabilir. Bu da bizim SEO puanımızı olumsuz etkiler. Alan adlarıyla ilgili bir başka dikkat edilmesi gereken şey ise arama motorlarında yükselmeyi hedeflediğimiz kelimelere oluşturabileceği etkiler. .com.tr gibi sonu .tr ile biten uzantıları almanız için ise diğer uzantılardan farklı olarak bir takım kurumsal evrak süreçlerinden başarılı bir şekilde geçmek gerekiyor. Bu konuda da NEO Bilişim olarak her zaman yanınızdayız. Alan adı kısmı bu şekildeydi. Web sitesi oluşturmak için şart olan bir diğer şey ise sitenizin barınacağı bir hosting hizmetidir. Hosting denilen tabiri şöyle tanımlayabiliriz; web sitenizin yazılım dosyalarının, veritabanlarının, fotoğraf, video vb. tüm dökümanların barındırıldığı, web sitenizin internet ortamında yayın yapabilmesi için mecburi bir araçtır. Hosting hizmetinde de dikkat edilmesi gereken faktörlere örnek olarak ise başta sunucu hızı, güvenliği ve düzenli yedeklemeleri örnek verebiliriz. Alan adı ve hosting bir web sitesinin açılabilmesi için en başta mecburi olan iki kalemdi. Bunun dışında güvenli bir web sitesi için SSL ( Güvenlik Sertifikası ) oluşturmak gerekir. Sizlerin de dikkatini çekeceği üzere bir kaç yıldır tarayıcılarda SSL sertifikası olmayan web siteleri için “Güvenli Değil” uyarısı veriliyor. Böyle bir uyarı hem ziyaretçilerinize olan itibarı sarsmakta hem de SEO konusunda oldukça eksi bir puan getirmektedir.

Yaptıracağım Web Tasarım Nasıl Olmalı?

Bir web sitesinin iki yüzü vardır. Birincisi “frontend” ikincisi ise “backend”‘dir. Backend adı verilen kısım web sitesinin görünmeyen kısmıdır. Daha açık tabir ile web sitesinin iskeletidir. Frontend ise bu iskeletin üzerine inşa edilen web sitesinin görünen arayüzüdür. Yapılacak olan web sitesinin altyapısı hız ve güvenlik optimizasyonlarına uygun bir şekilde gerçekleştirilmeli. Arayüz tasarım kısmında ise işletmenize ait yapılacak olan web tasarım özellikle renkleriyle işletmenizi anımsatmalı. Göze hitap eden renk uyumları, detaylı ama karmaşık olmayan ve ziyaretçiyi boğmayacak şekilde düşünülmeli. Ayrıca web tasarımda günümüzde en önemli durumlardan biri de “responsive” yani mobil uyumlu bir tasarım. Çünkü artık kullanıcıların neredeyse %80’i web sitelerini mobil cihazlardan takip etmekte. Ayrıca tüm bunların ardından web sitenizin daha fazla kitleye ulaşabilmesi ve istediğiniz anahtar kelimelerde arama motorlarında önlerde çıkması için SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu ) çalışmalarının özen ve titizlikle yapılması gerekli. Özet geçmek gerekirse tüm bu anlattıklarımızla ilgili Adana web tasarım NEO Bilişim firması olarak sizlere en iyi ve doğru hizmeti vermek için her zaman yanınızdayız. Bize iletişim sayfamızdan ulaşabilir ve dilediğiniz konuda bilgi alabilirsiniz.

Adana web tasarım

Osmaniye web tasarım

Hatay web tasarım

Web Sitesi ve Tasarımı İçin Neden Neobilişim?

Profesyonel Kodlama

Yapımını üstlendiğimiz web sitesi sıfırdan başlanarak kusursuz bir alt yapıyla oluşturulur ve her iş için özel bir arayüz tasarımı ortaya çıkarılarak benzersiz, özgün ve şık bir ürün ortaya çıkartılır.

Renk Uyumu

Bir web sitesi için dikkat edilmesi gereken temel öğelerden biri de renk uyumudur. Renkler ve görseller öyle titizlikle ayarlanmalıdır ki hem web sitesi sizin işletmenizi yansıtmalı hem de siteyi ziyaret eden kullanıcılara adeta bir görsel şölen sunmalı.

Düzen

Web sitesinin inşa aşaması çok önemlidir. Bir web sitesi oldukça detaylı ve bilgi verici olmalıdır fakat bu detaylılığı sağlarken karmaşaya sebebiyet vermemek bir uzmanlık ister. Yapılan web tasarım bir tertip ve düzen içerisinde olmalıdır.

Mobil Uyumluluk

Çağımızda insanların büyük bir çoğunluğu internette mobil cihazlarıyla surf yapmakta. Bu nedenle eski ve ilkel teknolojili web kodlamaları yerine günümüze uygun modern, mobil uyumlu tasarımlarla web siteleriniz bilgisayar, tablet ve ya telefon gibi bütün cihazlarda sorunsuz çalışmalı.

Sayfa Açılış Hızı

Web sitesinin açılış hızı sunucu kalitesine bağlı olabileceği gibi tasarlanan siteye de bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle bir web sitesi tasarlarken açılış hızını minimum seviyeye indirgeyecek şekilde kodlanması önemli bir meseledir. Zira yavaş açılan bir site ziyaretçiler tarafından sevilmeyeceği gibi arama motorları tarafından da SEO puanına eksi yönde katkısı olur. Neobilişim olarak gerek hızlı sunucularımız gerek ise profesyonel web kodlamalarımızla bu konuda hizmet vermekteyiz.

Kolay Gezinme

Web sitesi tasarlanırken kullanıcı odaklı olmak oldukça kritiktir. Çünkü her ne kadar web sitesini detaylı dahi yapsanız kullanım kolaylığı ve rahat bir gezinme imkanı sağlayamazsanız ziyaretçi aradığına ulaşamaz ve ya oldukça zorlanır. Yılların vermiş olduğu tecrübe ile yaptığımız tasarımlarda bu kriteri sizlere sağlıyoruz.