E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Müşterilerinizin sizden çevrimiçi olarak satın almalarını sağlamak, sadık bir müşteri tabanı oluşturmanıza yardımcı olarak alışveriş yapmalarını daha kolay ve rahat hale getirecektir. Herhangi bir kişi dünyanın herhangi bir yerinden satın alıp ödeyebileceğinden, işinizi küresel pazara götürmenin harika bir yoludur. 7/24 satış sağlamak istiyorsanız, bir çevrimiçi mağaza bunu yapmak için iyi bir fırsattır.

Adana E-ticaret web sitenizi kurarken keşfedebileceğiniz birkaç seçenek var. Bunlar;

 1. Jumia, Kilimall gibi bir Çevrimiçi Pazar Yerinde Listeleme
 2. Çevrimiçi E-Ticaret Çözümü Kullanma, örneğin Shopify
 3. Kendi E-Ticaret platformunuzu (CMS) kullanma, örneğin WooCommerce , Magento
 4. Arama Motoru Optimizasyonuna (SEO) yatırım yapmak

Tüm bu seçenekler, amaca ve çevrimiçi mağazanızın nasıl çalışmasını istediğinize bağlı olarak işiniz için işe yarayabilir. Seçeneklere bakalım ve her birinin ne gibi faydaları olduğunu görelim.

1. Çevrimiçi Pazar Yerinde Listeleme

Çevrimiçi bir pazar yeri, perakendecilerin zaman içinde oluşturduğu geniş bir tüketici tabanına ürün ve hizmet sattığı perakendecileri ve tüketicileri bir araya getiren bir platformdur. Perakendeciler ürün ve hizmetlerini listelerken, tüketiciler satın almak isteyecekleri ürünlere göz atıyor.

E-ticaret Pazaryerleri , pazarlamayı yürüttükleri, ürünlerin satışını, ödemesini ve teslimatını sağladıkları uçtan uca bir hizmet sunar. Ürünlerinizi listelediğinizde, satılan her ürün için pazara bir komisyon ödersiniz. Sırayla öğelerinizi listeler, reklamını yapar, ödemeleri işler ve ardından teslimatı sağlar. Bazı yerel pazar yerleri arasında Amazon, Trendyol, N11 ve Hepsiburada bulunur. Bu model, operasyonların maliyetini düşürmeye yardımcı olurken, herhangi bir işletmenin büyümesine yardımcı olmak için gerekli olan değerli müşteriyle yüz yüze kalma süresini ve geri bildirimi kaçıracaksınız.

Perakendeciler için pazarı kullanmanın faydaları arasında;

 1. Müşterinin çevrimiçi satın almaya aşina olduğu ve dolayısıyla müşteri bulmanın düşük maliyetli olduğu internete hazır pazara erişim
 2. Satışlarını artırmak için pazar yerlerinin pazarlamaya zaman ayırdığı geniş tüketici tabanından yararlanın
 3. Pazar zaten bu maliyeti üstlendiğinden, yazılım geliştirme veya bakım maliyeti yok
 4. Seçtiğiniz seçeneğe bağlı olarak, pazar yeri uçtan uca yerine getirme sunabileceğinden, işiniz diğer satış kanallarına odaklanmaya devam edebilir.
 5. Başlamak kolay; şartları kabul edin, kaydolun, ürünleri listeleyin ve işletmeniz kullanıma hazır!

2. Bir Çevrimiçi E-ticaret çözümü kullanma

Bulut tabanlı bir e-ticaret çözümü, çok az teknik uzmanlığa ihtiyaç duyan bir e-ticaret web sitesi oluşturma avantajını getiren bir platformdur. Bu çözümler, kendi özelleştirilmiş web sitenizi oluşturabileceğiniz, ürünlerinizi listeleyebileceğiniz, satışları ve teslimatı takip edebileceğiniz basit panolar sağlar. Çözüm, listelenen ürün sayısına göre aylık abonelik ödediğiniz ortak bir web sitesinde barındırılmaktadır. Çözüm sağlayıcı, tüm teknik sorunlarla ilgilenerek yazılımı arka planda korumaya ve geliştirmeye devam eder. Bulut tabanlı çözümlere örnek olarak Shopify ve BigCommerce verilebilir .

Böyle bir platformu kullanmanın faydaları arasında;

 1. Özel müşterileri hedeflemenin yanı sıra markanızın görünümünü ve hissini birleştirmenize olanak tanıyan özelleştirme seçenekleriyle ayarlanması basit ve uygun maliyetlidir.
 2. Arka uç süreçlerinin çoğu sağlayıcınız tarafından gerçekleştirildiğinden, çok az teknik bilgi gerektirir.
 3. Sağlayıcıdan sürekli iyileştirmeler, platformun gelişmeye devam etmesi, daha fazla güvenilirlik vaat etmesi ve daha fazla özellik sunması anlamına gelir.
 4. Başlamak kolay; Şartları kabul edin, aboneliği ödeyin ve rehberli bir süreçle mağaza kurmaya devam edin, işte bu kadar!

3. Kendi E-Ticaret Platformunuzu Kullanmak

Direkt size ait olacak olan ve satışlarınızı buradan gerçekleştireceğiniz bir E-Ticaret sitesi sayesinde hiç bir pazaryerine komisyon vermek zorunda kalmaz, kendinize yatırım yapmış olursunuz. Bunun için bir E-Ticaret paketi satın almanız ve ya kendinize özgü bir E-Ticaret yazılımı yaptırmanız gerekmektedir. Bu konuda NEO Bilişim profesyonel çözümler üretmektedir.

Böyle bir platformu kullanmanın faydaları arasında;

 1. Müşterilerinize benzersiz bir deneyim sunan görünüm ve his ve özelliklerin özelleştirilmesini ve kontrolünü sağlar.
 2. Listelenebilecek ürün sayısında ve çevrimiçi mağazayı yönetebilecek kullanıcı sayısında esneklik
 3. Düşük maliyetli bakım ücretleri, geliştirme maliyetleri yüksek olsa da bir defaya mahsustur.
 4. E-ticaret sitesinin işlevselliğini genişletebilen eklentilere ve modüllere erişim, onu genişletilebilir hale getirir.
 5. Muhasebe yazılımı vb. işle ilgili diğer harici platformlara entegrasyon kolaylığı.
 6. Çok dilli veya çok ülkeli platformlar gibi karmaşık e-ticaret web siteleri kurma yeteneği.

4. Arama Motoru Optimizasyonuna (SEO) Yatırım Yapın

Bu, iyi bir arama motoru optimizasyonuna sahip bir web sitesi kurmanıza yardımcı olacak bir teknik uzmanın işe alınmasını gerektirecektir. Arama motorlarının organik sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilmesi için web sitenizi optimize etmek için bir dizi kuraldır. Bu sayede web sitenizi kullanıcı dostu, daha hızlı ve gezinmesi daha kolay hale getirerek kalitesini artırabilirsiniz. 3 ana tipe ayrılabilir:

Teknik SEO: Teknik SEOile arama motorlarının web sitenizi sorunsuz bir şekilde tarayıp dizine eklemesini sağlayabilirsiniz.

Site İçi SEO: Sitenizi ve içeriğinizi arama motoru dostu hale getirmek için uygulanacak kurallar.

Site Dışı SEO: Arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilmesi için web sitenizi veya blogunuzu tanıtmanın yolları.

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, müşterileriniz için farklı ödeme seçeneklerini etkinleştirmeniz önemlidir . Bu, kullanımı kolay Uygulama Programlama Arayüzü (API) ve eklentiler aracılığıyla yapılır. Bunlar daha sonra müşterilerinizin banka Kartları, örneğin Visa, MasterCard vb. gibi kredi kartlarını kullanarak ödeme yapmalarına olanak tanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir