Backlink Nedir ve Ne İşe Yarar?

Arama motoru optimizasyonu denince önemli ve etkili yöntemlerden biri olarak akıllara gelen backlink ile ilgili biraz detaya inelim. Backlink Türkçe’mizde “geri bağlantı” olarak çevrilmektedir. Daha açık bir tabirle anlatacak olursak; Bir web sitesinin her hangi bir yerinde başka bir web sitesinden bahsediliyor, URL adresleri geçiyorsa bu bir backlinktir. Eğer organik ve kaliteli bir şekilde gerçekleşmişse bu pozitif bir durumdur. Örneğin bir sitede, sosyal platformda, dizinde ve ya interaktif dünyada ki her hangi bir yerde NEO Bilişim ibaresi linklenmiş bir şekilde geçiyorsa bu bize bir backlink kazandıracaktır.

Backlinklerin Önemi

Dış SEO’da en önemli kriterlerden bir tanesi backlinklerdir. Çünkü web siteniz internet üzerinde paylaşılıyorsa, reklamı yapılıyorsa ve ya başka her hangi bir şekilde size geri bağlantı sağlıyorsa buralardan referans kazanmış olmaktasınız. Tabii ki backlink almanın da belli başlı incelikleri bulunmaktadır. Backlinkler sektörünüzle ne kadar alakalı olursa o kadar faydanıza olacaktır. Mesela sizin giyim ürünü satışı yaptığınız bir siteniz varsa tekstil ile alakalı ve ya giyim üzerine içerikler barındıran yerlerden bir geri bağlantı almanız referansınızı kuvvetlendirecektir. Bunun yanında backlink alınan sitelerin internet üzerindeki otoriteleri, ne kadar süredir yayında oldukları, içerik kaliteleri, ziyaretçi sayıları ve daha bir çok kriter aldığınız backlinkin kalitesini belirleyecektir.

Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için önemli bir husus olan backlinkler, bilinçsizce alındığında, spam sitelerden geri bağlantı sağlandığında yararı olmak yerine zarar da verebilmektedir. Bu nedenle her zaman kaliteli backlink almaya çalışılmalıdır.

Backlink Türleri

Backlinkleri dofollow ve nofollow olmak üzere iki grupta inceleyebiliriz. Backlink verilirken a etiketi ile başlayan html kounda dofollow ve ya nofollow belirteci eklenerek bu ayrım sağlanabilir. Şimdi bu ikisinin ne anlama geldiğini ve aralarındaki farkları inceleyelim.

Dofollow Backlink

Google örümcekleri diye tabir ettiğimiz botlar internette yayın yapan her web sitesini gün içinde sık sık tararlar. Bu taramayı yapmasında ki amaç web sitelerine yeni eklenen ve ya düzenlenen sayfaları arama dizinine eklemektir. Google botları taramaları yaparken sayfada verilen backlinklere de rastlar. Eğer bu linkler dofollow olarak verilmişse “ben bu siteye referans oluyorum” anlamı taşımaktadır. Bu nedenle google botları backlink verilen siteyi de ziyaret eder ve bu sayede otorite artışı sağlanmış olur.

Nofollow Backlink

Nofollow backlinkte ise bahsedilen sayfaya kefil olunmadığı anlamı taşıyor diyebiliriz. Eskiden SEO için yalnızca dofollow linklerin faydası var diyebilirdik lakin son yapılan güncellemelerde artık nofollow linklerinde sıralamada önemli etkileri olabiliyor. Unutulmamalıdır ki SEO sürekli yenilenen, güncellenen bir olaydır. Google düzenli olarak yenilikler yapmakta ve geliştiricilere bu güncellemelerini paylaşmaktadır.

html kodunda  rel=“nofollow” ibaresi kullanılarak verilen nofollow linkler genellikle Google’a “bu siteye kefil olmuyorum, içerikle ilgili bu linki paylaşmam gerektiği için linki geçiriyorum” mesajı vermektedir.

Backlink Alma Yöntemleri

İnternet ortamında backlink alabilmenin bir çok yolu vardır. Bunlarım kimisi arama motoru optimizasyonu SEO çalışmaları yaptırılarak kazanılabilir. Kimisi ise daha spontane bir şekilde yani karşı sitenin yöneticilerinin ve ya editörlerinin isteği ile gerçekleşebilir.

Blog Yorumları

Yorum kısmı açık olan blog sitelerinde içeriklerin yorum kısmına gelerek yorumunuzu gerçekleştirip, isim kısmına anahtar kelimenizi, web adresi kısmına ise web site adresinizi yazarak backlink kazanmış olursunuz. Bunlar genelde nofollow backlink katkısı sağlasa da yukarda bahsettiğimiz gibi SEO’da faydası olacaktır.

Forum Tanıtım

Forum sitelerine üye olarak tanıtım kategorilerine web sitenizi tanıtacak bir içerik yazıp paylaşabilirsiniz. Bu paylaşımı yaparken dikkat etmeniz gereken şeylerden en önemlileri anahtar kelimelerinizi tanıtım yazısında uygun bir şekilde geçirmek ve bu anahtar kelimelere site adresinizi uygun bir şekilde linklemektir. Forum backlinkte yaygın bir şekilde kullanılan bir yöntemdir.

Haber Siteleri

Haber sitelerinde paylaştırabileceğiniz bir tanıtım yazısı size önemli bir artı katacaktır. Çünkü genellikle haber siteleri yüksek ziyaretçiye sahip ve her gün onlarca içerikle beslenen siteler olmaktadır. Yine özgün bir tanıtım yazısı ve içerisinde geçireceğiniz backlink kodlarıyla önemli bir fayda sağlayacaksınızdır.

Sosyal Medya

Facebook, Twitter, Instagram başta olmak üzere daha bir çok sosyal platformda web sitenize backlink sağlayabilirsiniz. Bu sosyal mecralarda web sitenizde bulunan her hangi bir içeriği paylaşmanız dahi bir geri bağlantı kazandıracaktır. Özellikle sosyal medya platformlarında yüksek akış olması sitenize hem ziyaretçi çekebilecek hem de iyi bir backlink olacaktır.

Dizinler ve Firma Rehberleri

Firma rehberleri ve ya dizin sitelerini internet üzerinde biraz araştırmayla kolayca bulabilirsiniz. Bu tarz sitelere üye olarak firmanıza ait web sitesini kaydedebilir ve bu profillerinizde backlink kazanmış olursunuz.

Kaliteli Backlink İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

  • DA ve PA olarak bilinen, yani domain / sayfa otoritesi değerlerine dikkat edilmeli, iyi değerlere sahip sitelerden backlink tercih edilmeli.
  • Daha önce yazdığımız gibi, sektörünüzle alakalı sitelerden backlink almaya özen gösterilemli.
  • Bir anda onlarca backlink almak yerine bunu zamana yaymalı ve düzenli olarak geri bağlantı alınmalı. Örneğin 1 gün içinde 10 backlink almaktansa bunu 10-15 güne yaymak çok daha faydalı olacaktır. Öbür türlüsü sizi spama sokabilir. Böyle bir durumda aramalardaki sıralamalardan kaybolma riskiniz dahi vardır.
  • Sosyal medya mecralarına önem gösterin, yeni girilen içerikleri sosyal medya sayfalarınızda düzenli olarak paylaşın. Bu hem hızlı index almanıza yarayacak hem de otoritenize katkıda bulunacaktır.
  • Content backlink almaya özen gösterin. Yani sitenizle ilgili özgün bir içerik yazın ve bu içeriğin içerisinde anahtar kelimelerinizi geçirerek backlink kazanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir