Adana Web Tasarım Firmaları

Web Sitesi Nedir? – Tanım

Adından da anlaşılacağı gibi, bir web sitesi , kendiniz, işiniz veya başka herhangi bir konu hakkında bilgi koyabileceğiniz ve kullanıcıların interneti kullanarak erişebileceği  ‘web’ üzerindeki bir ‘siteyi’ ifade eder.

Bunu daha iyi anlamak için, bir benzetmeyle örnek verelim. Tıpkı bir ev yaptığınız ve yaşadığınız arazideki fiziksel bir ‘site’ gibi, web’de bir web sitesi yaparsınız ve bilgileriniz orada yaşar. Ayrıca evinizin adresi gibi, web sitenizin de ‘ web adresi ‘ adı verilen benzersiz bir adresi olacaktır . Web adresi ile internet kullanıcıları web sitenizi kolayca bulabilir ve web sitesindeki bilgilere ulaşabilir.

Teknik olarak, bir web sitesi, benzersiz bir ad veya çevrimiçi adres altında gruplandırılmış, internette birbirine bağlı sayfaların bir koleksiyonudur.

Web sayfaları olarak bilinen bu sayfalar, bir işletme veya kuruluşa ait bilgi veya hizmetleri içerir. Bilgiler metin, resim, video, ses ve animasyon gibi farklı formatlarda olabilir ve hizmetler ürün satın almak veya satmak, dijital ürünleri indirmek vb. olabilir.

Bir kullanıcı olarak, bir web sitesine erişmek için yalnızca bir bilgisayara, akıllı telefona veya web tarayıcısı olan herhangi bir cihaza ve internet bağlantısına ihtiyacınız vardır. Bir web sitesi sahibi olmak için ise Adana Web Tasarım gibi profesyonel bilişim şirketlerinden hizmet almanız yeterlidir.

Web Sitesi Ne İçin Kullanılır? + Web Sitesi Türleri

İnternetteki her web sitesi belirli bir amaç veya hedefle oluşturulmuştur. Kuruluşlar ve işletmeler web siteleri aracılığıyla üyelerine ve müşterilerine bilgi ve hizmet sağlamayı amaçlamaktadır.

Web siteleri ayrıca çevrimiçi oyun oynamak, film izlemek, müzik dinlemek vb. gibi bir eğlence aracı haline geldi.

Örneklerle Web Sitesi Türleri

Ne için kullanıldıkları ile birlikte popüler web sitesi türlerinden bazıları şunlardır:

 • Blog web sitesi – Çeşitli konularda bilgi sağlayan, kullanıcıya bilgi vermek amaçlı içeriklerden oluşan web siteleridir.
 • Eğlence web sitesi – Film, video izleme, şarkı dinleme, oyun oynama vb. Örnek: youtube.com (müzik videoları, filmler, komedi şovları vb. gibi farklı türlerde ücretsiz videolar)
 • Haber portalı – Okuyucuları dünya senaryosu hakkındaki en son haberlerle günceller. Örnek, hurriyet.com (sağlık, dünya siyaseti, spor, kültür, gelecek vb. ile ilgili haberlerin yer aldığı bir haber sitesi)
 • Üyelik sitesi – Kayıtlı veya ücretli üyelere premium içerik sunar. Örnek: netflix.com (yalnızca ücretli üyelerin erişebildiği bir video ve film akışı sitesi).
 • Sosyal medya sitesi – Kullanıcıların diğer kullanıcılarla etkileşim kurmasına ve etkileşimde bulunmasına izin verin. Örnek: facebook.com (insanların birbirleriyle bağlantı kurabileceği, iletişim kurabileceği ve fikirlerini paylaşabileceği bir sosyal ağ sitesi).
 • Eğitim web sitesi – Mevcut çeşitli kurslar hakkında bilgi sağlayan veya çevrimiçi öğrenme materyalleri sunan okulların, üniversitelerin veya bağımsız akademik kuruluşların web siteleri. Örnek: odtu.edu.tr (çeşitli lisans ve lisansüstü programlar, kabul prosedürleri hakkında bilgi sağlayan ve ayrıca bazı çevrimiçi kurslar sunan Yale Üniversitesi’nin web sitesi).
 • Devlet web sitesi – Farklı türlerde bilgi ve hizmetler sağlar ve büyük ölçüde zaman kazandırır. Örnek: turkiye.gov.tr (sağlık, eğitim, pasaport vb. gibi çeşitli hükümet programları hakkında bilgi içeren Birleşik Devletler hükümetinin resmi web sitesi).
 • Arama motoru sitesi – Kullanıcıların web’de arama yapmasına ve faydalı sonuçlar almasına yardımcı olun. Örnek: google.com (en popüler arama motoru web sitesi).

Dünyada Kaç Tane Web Sitesi Var?

Günde yayınlanan web sitelerinin sayısı çok büyük. Toplamda kaç tane web sitesi olduğunu söylemek zor. Bu nedenle, tüm web sitelerinin bir listesini yapmak imkansızdır.

Ama her zaman sayabiliriz! İnternet Canlı İstatistiklerine göre web siteleri hakkında bazı çarpıcı istatistikler (Aralık 2021’de alındı):

 • Dünya çapında web’de inanılmaz sayıda 1,5 milyardan fazla web sitesi var.
 • Bunların arasında yaklaşık 200 milyon web sitesi aktif olarak çevrimiçidir .
 • Aynı kaynağa göre, Aralık 2021 itibariyle dünyada 5 milyardan fazla internet kullanıcısı var.
 • Bu kullanıcılar günde yaklaşık 3 ila 4 milyar Google araması yapıyor !
 • Ve her gün yaklaşık 4 milyon blog yazısı yayınlanıyor .

Bir Web Sitesi Nasıl Çalışır?

Basit bir ifadeyle, bir web sitesi bazı yazılımlar veya bir dizi kod ile oluşturulmuştur. Ama sadece güçlü icatların üstünde çalışır. Bunlar, uzak bir bilgisayarda oluşturulan içeriği dünya çapındaki insanlar için erişilebilir kılan teknolojilerdir.

Öncelikle kısaca internetten ve web sitelerine zemin sağlayan webden bahsedelim. Normalde, insanlar bu terimleri birbirinin yerine geçebilir, ancak bunlar farklı teknolojilerdir.

 • İnternet – Dünya çapındaki bilgisayarları birbirine bağlayan ve bilgi paylaşımını sağlayan teknoloji veya altyapıdır.
 • World Wide Web (veya Web) – İnterneti kullanarak bilgi paylaşımını sağlayan sistemdir.

Başka bir deyişle, web, dijital belgelerin, web sitelerinin, web sayfalarının, medyanın vb. geniş bir koleksiyonudur. Bunlara Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox, Safari vb. web tarayıcılarını kullanarak erişebilirsiniz.

Daha doğrusu web, internet üzerinden bilgi paylaşmanın birçok yolundan biridir. Diğerleri arasında e-posta, anlık mesajlaşma, Dosya Aktarım Protokolü (FTP) vb. bulunur.

Özetle, internet ve web, web sitelerinin dayandığı temel teknolojilerdir.

Adana Web Tasarım Firmaları Nelerdir?

Yukarıda bahsedilen tüm bu bilgiler ışığında bir web sitesi yaptırmak istiyorsanız profesyonel ve tecrübeli bir web tasarım firmasına işinizi emanet etmelisiniz. Çünkü ortaya çıkacak web sitesi sizin markanızın bir parçası olacaktır. Fiziksel olarak işletmeniz ve ya markanız ne kadar önemliyse internet dünyasında da bu kaliteyi yakalamak bir o kadar önemli. Unutulmamalıdır ki günümüz dünyasında müşterilerin önemli bir kısmı size internet üzerinden ulaşacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir